Medzi naše aktivity patrí upratovanie našeho okolia, našej prírody ale aj mesta alebo obce kde žijeme. Všetko čo poupratujeme sa snažíme rovno aj separovať.
Keďže v dnešnej dobe majú dáta veľkú moc, tak naše vyzbierané odpadky aj zaznamenávame. Využívame na to voľne dostupnú aplikáciu Litterati. Veríme, že tieto dáta nám pomôžu zlepšiť situáciu na Slovensku.
Litterati
Môžete si ju voľne stihanuť a pridať sa k našej výzve.
Link na stihanutie apky: Google – Android alebo Apple – iOS
Pomocou aplikácie sa môžeme pripojiť do rôznych výziev. Ak aktuáne prebieha nejaká výzva tak kód na pridanie nájdete na socialých sieťach.
Na ukážku niekoľko screenshotov. Na prvom je galéria, každý používateľ si vytvára svoju počas toho ako nahráva do aplikácie fotky čo už poupratoval. Druhá a tretia sú už zo stránky litterati, kde sa dá pozrieť čo a kde bolo vyzberané.
(Ale nie kým, pravdepodobne kvôli ochrane osobných údajov)
Pomocou aplikácie vieme pozrieť na mape Slovenska, kde boli smeti vyzberané. Pomocou mapy môžeme v meste identifikovať miesta, ktoré sa veľmi nečistia alebo tam chýba nejaký kôš. To potom vieme komunikovať s miestnou samosprávou. Aktuálne su dáta dostupné na stránke: opendata
Ku každému odpadku vieme v aplikácii priradiť jeden alebo viacero „tag-ov“,po slovensky značiek. Takto vieme označiť aj priamo firmy alebo značky a tak vypátrať priamo pôvodcu odpadkov. Niekedy, keď sa ľuďom podarí vyzberať veľká kopa a chcú sa pochváliť, tak pridajú fotku vriec a tag napríklad „greenfluencer“ alebo „greensociety“. Potom sa dajú takéto fotky ľahko vyfiltrovať na mape 🙂
My pri tagovaní použivame anglický jazyk a tak napr. označíme plechovku ako: „can“, „aluminium“ a potom konrétnu značku „kozel“ alebo „argus“, ak ide o alkohol tak pridáme aj „alcohol“ ak o skupinu energetických nápojov tak „energydrink“
Počas používania aplikácie je potrebné mať zapnuté GPS, aby aplikácia vedela zaznamenať polohu kde boli smeti vyzberané.
Keď v prírode narazíme na veľkú kopu odpadkov, teda ide už o skládku tak by bolo časovo veľmi náročné fotiť každý kúsok odpadku. V tomto prípade vieme použiť aplikáciou TrashOut, ktorá slúži na označovanie čiernych skládok. Je na Slovensku už pomerne rozšírená a používajú ju až aj niektoré samosprávy.