Bezobalový život

Uplne bezodpadový život je v dnešnej dobe veľmi ťažký, možno si ho teraz ani nevieme predstaviť. No ukážeme vám zopár trikov ako nakupovať a tvoriť menej odpadu a predstavíme vám alternatívu a to bezobalové obchody. 

Prvé čo môžete urobiť je, že na bežný nákup si vezmite svoje tašky a určite nepoužívajte jednorázové sáčky. Zaobstarajte si rôzne vrecúška na ovocie a zeleninu, ale aj pečivo do obchodu už chodte len so  svojimi taškami. 

Následne sa snažte nenakupovať balene veci v sáčkoch ako napr. mrkva, paradajky ale radšej si zoberte z tých voľných koľko potrebujete. Uprednostnite veci v skle ako v plaste. Sklo sa dá recyklovať donekonečna, len je ho potrebné separovať a tak odovzdať na recykláciu. Plastov existuje veľmi veľa druhov a nie všetky sa dajú dobre recyklovať a tak aj keď niečo odovzdáte do platu môže to skončiť na skládke u nás, alebo to je vyvezené do sveta, kde sa to aj tak skládkuje. V tom lepšom prípade v blízkosti Bratislavy a Košíc to skončí v spaľovni, kde sa ten plast aspoň energeticky zhodnotí. 

say-no-to-plastic

Pre pokročilejších je tu nakupovanie v Bezobalových obchodoch. Tento proces si už, ale vyžaduje viac námahy. Musíte si pripraviť dopredu nádoby a zvyknúť si na to že nie všetko nakúpite na jednom mieste. Na Slovensku už existujú bezobalové obchody skoro v každom väčšom meste. Dajú sa v nich nakúpiť rôzne trvanlivé potraviny, korenia ale aj rôzne maškrty nielen pre vás ale aj pre domácich miláčikov. Existujú aj špeciálne bezobalové obchody zamerané na drogériu, tým viete odbúrať ďalšiu kopu plastov. 

Jeden náš člen sa s vami podelí ako začal. V prvom rade si bol obzrieť bezobalový obchodik a pozrel aj na internetovej stránke čo všetko taký obchod ponúka. Následne bol na nákup potrebných nádôb. Zároveň nakúpil aj viackrát použiteľné sáčky, sú pevnejšie hore majú uzáver a dajú sa umývať. Na nákup nebrie všetky nádoby, lebo sú spolu dosť ťažké, ale len sáčky do ktorých si naberie potrebné veci ako napríklad ryžu, šošovicu, cestoviny a doma si to potom presype do nádob.

Takto vyzerajú naplnené nádoby už po nákupe. Dajú sa naskladať na seba a tak nezaberajú v skrinke viac miesta ako keď sú potraviny zabalené v plastoch.

V obchode vám ochotne navážia čo potrebujete a radi poradia. Môžete si takto priamo namiešať svoj obľúbený raňajkový mix.

V obchode nájdete aj rôzne dobroty. 

Z doterajších skúseností môžeme povedať, že obsluha v obchodoch bola stále veľmi milá a ochotná pomôcť a poradiť. Každému odporúčame si to vyskúšať a čím skôr skoncovať so zbytočnými plastami.